ИНОВАТИВНО УЧИЛИЩЕ
Цел на иновацията:
Полагане на основите на гражданското образование, екологичната и здравната култура на учениците в начален етап, развиване на природосъобразно поведение чрез система от знания и умения. Главната цел е постепенно изграждане на ценностна система, ориентирана към хармонизирането на природна и социална среда и изграждане на автономна и активна личност.
В съвременното си развитие идеята за обучение чрез проекти придобива нов смисъл и съдържание. То надскача рамките на метода и се превръща в организационна форма на обучение. Става въпрос за проекти, разработвани чрез действено обучение, основано на самостоятелно планиране на работата и практическо осъществяване на задачата. Това дава възможност на учащите да придобият социален опит.
Мотиви:
Необходимо е в училището на ХХІ век да се отразяват чертите на новото време - демократизация и хуманизъм, индивидуализация и търсене на самореализация, висока комуникативност, образователна адаптивност, съпричастност при решаване на глобалните проблеми на човечеството. Всичко това е немислимо, ако не успеем да приложим новите подходи, форми и методи на обучение. Как ученикът да бъде подкрепян в изграждането му едновременно като компетентен специалист и добър гражданин, е кардинален проблем за образованието днес. Съвременното образование е насочено към бъдещето, то дава възможност младият човек да привиква да живее и изследвапроменящия се свят около него, за да може утре да сечувства удобно в него и като гражданин, и като личност.Самите промени в световен мащаб налагат търсенето на нови дефиниции на образователните цели и нови образователни ресурси за развитие на позитивни нагласи и ценности на учениците, които да доведат до реални промени в тяхното поведение.Началният етап на образование е средата, в която е само началото натози ключов процес. В нея малкият ученик започва да изгражда своето отношение към останалите хора, към света, да развива своята обществена чувствителност към другите и към проблемите, с които се сблъсква. Стандартите за учебно съдържание в културно-образователните области за началния етап на основната степен на образование са показателни и за преориентирането на обучението от репродуктивни към продуктивни стратегии на учене. Тематичното съдържание, заложено в учебната програма по Гражданско образование, е съобразено с интересите и възрастовите възможности на учениците, със съвременните изисквания за гражданско, екологично и здравно образование в началното училище. Отличава с гъвкавост и отвореност, осигурява допълване и обогатяване на знанията. Работата по проект разширява контекста от дейността на учениците и подпомага развитието на умения, необходими за конструктивно решаване на познавателни и практически проблеми, умения за работа в екип, за търсене и представяне на информация, целенасочено извършване на дейност и създаване на собствен продукт. Поставянето им в ролята на изследователи и ангажирането им с конкретна практическа ситуация стимулира у тях не само задълбочен интерес, но и трайното им приобщаване към проблеми на заобикалящата ги природна и социална среда. У тях се изграждат и развиват не само познавателни и практически, но и организаторски, социални и делови умения и качества, които са безусловно необходими на съвременната личност. Моделът на проектно-базираното обучение по Гражданско образованиесе характеризира като среда, активираща учението, тъй като:
Иновацията развива ключови компетентности, които са заложени в Европейската референтна рамка:
езикова грамотност, комуникативна компетентност, дигитална компетентност; личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за учене, гражданска компетентност; предприемаческа компетентност; компетентност за културна осведоменост и изява.
Прилагане на компетентностния подход в работата :
интегрирано междупредметно взаимодействие, практическа насоченост на обучението, ориентация към резултати, прилагане на иновативни подходи и практики в процеса на преподаване и учене.
Описание:
Конструктивното и личностно ориентирано приложение на елементи от проектния метод и интердисциплинарно ориентираното обучение, основани на специфичната среда на ФУЧ и тематично обединени от проблематиката на гражданското образование в началното училище.
Чрез проектното обучение по Гражданско образование учениците се учат да търсят информация от различни източници, осмислят и преструктурират тази информация и я прилагат при създаване на готови творчески продукти. Най-често практикуваните дейности в хода на работата по проект са: наблюдение, посещение, проучване, събиране, подбор и регистриране на данни, провеждане на срещи и разговори с експерти по темата, визуализиране и изработване на модели и продукти. Представянето на проекта се осъществява чрез различни форми и средства в зависимост от продуктите и артефактите, създадени от учениците - изложби, постери, карти, интервюта, състезания и олимпиади Работата по проект е насочена към осигуряване на по–висока познавателна активност и мотивация на учениците. Тя е в унисон с изискването на новото общество да се научим да живеем заедно, развивайки разбиране за другите, взаимно познание при съвместното общуване, гражданска и личностна отговорност. Ефективното, практически целесъобразно, полезно и приложимо осъществяване на проектна работа в училищната практика изисква както преценка на дидактическата целесъобразност, така и последователно въвеждане на учениците в организацията и дейностите за нейната реализация.За тази цел са изготвени учебни програми. Интегрират се знания от различни учебни предмети. В технологично отношение проектът осигурява необходими и достатъчни условия за това всички ученици да могат да покрият съответните образователни стандарти по Гражданско образование.Компетентностният подход дава предимство на творческия урок, който предлага разнообразни и продуктивни дейности при ефективно управление на времето и подходящи образователни ресурси. Друг важен аспект на работата по проект са мощните средства, които тя дава за развитие и усъвършенстване на системата за проверка, оценка и самооценка на работата и знанията на учениците. Един от начините за оценяване, който прилагаме в настоящата иновативна практика е самооценяването и екипна оценка от съучениците на база доказателства /критерии и показатели/ за нивото на придобитите знания и умения и интерпретирането на тези знания и умения в практическа работа. Неговата цел е да позволи на ученика да поема повече отговорност относно обучението си, като рефлектира върху собствения си прогрес и получава отзиви от своите връстници. Това е изключително силно средство за оценка и се прилага с повече концентрация върху развитието на ученика и разбирането му за настоящото ниво, отколкото върху крайната оценка. След самооценяването и екипната оценка учителят обобщава резултатите и ги съпоставя със своята оценка.
Оценяването с качествени оценки се извършва според критериите и показателите към тях, съотнесени към оценъчната скала. Крайната оценка е средно аритметично от събраните оценки по отделните критерии. Степента на формиране на правилна самооценка и екипна оценка се измерва при съпоставянето на оценките на ученика с тези на учителя. Чрез създадения инструментариум /критерии и показатели/ учениците се учат да оценяват собствените познавателни компетенции и екипно поведение. Въвеждането на иновацията цели да провокира интереса и на родителите като очакваме те да се включат активно с мнения, идеи и предложения. Считаме, че проектът е изпълнен успешно при разширяване на иновацията чрез включване всяка следваща учебна година на други иновации, учители и ученици.
Полагане на основите на гражданското образование, екологичната и здравната култура на учениците в начален етап, развиване на природосъобразно поведение чрез система от знания и умения. Главната цел е постепенно изграждане на ценностна система, ориентирана към хармонизирането на природна и социална среда и изграждане на автономна и активна личност.
В съвременното си развитие идеята за обучение чрез проекти придобива нов смисъл и съдържание. То надскача рамките на метода и се превръща в организационна форма на обучение. Става въпрос за проекти, разработвани чрез действено обучение, основано на самостоятелно планиране на работата и практическо осъществяване на задачата. Това дава възможност на учащите да придобият социален опит.
Мотиви:
Необходимо е в училището на ХХІ век да се отразяват чертите на новото време - демократизация и хуманизъм, индивидуализация и търсене на самореализация, висока комуникативност, образователна адаптивност, съпричастност при решаване на глобалните проблеми на човечеството. Всичко това е немислимо, ако не успеем да приложим новите подходи, форми и методи на обучение. Как ученикът да бъде подкрепян в изграждането му едновременно като компетентен специалист и добър гражданин, е кардинален проблем за образованието днес. Съвременното образование е насочено към бъдещето, то дава възможност младият човек да привиква да живее и изследвапроменящия се свят около него, за да може утре да сечувства удобно в него и като гражданин, и като личност.Самите промени в световен мащаб налагат търсенето на нови дефиниции на образователните цели и нови образователни ресурси за развитие на позитивни нагласи и ценности на учениците, които да доведат до реални промени в тяхното поведение.Началният етап на образование е средата, в която е само началото натози ключов процес. В нея малкият ученик започва да изгражда своето отношение към останалите хора, към света, да развива своята обществена чувствителност към другите и към проблемите, с които се сблъсква. Стандартите за учебно съдържание в културно-образователните области за началния етап на основната степен на образование са показателни и за преориентирането на обучението от репродуктивни към продуктивни стратегии на учене. Тематичното съдържание, заложено в учебната програма по Гражданско образование, е съобразено с интересите и възрастовите възможности на учениците, със съвременните изисквания за гражданско, екологично и здравно образование в началното училище. Отличава с гъвкавост и отвореност, осигурява допълване и обогатяване на знанията. Работата по проект разширява контекста от дейността на учениците и подпомага развитието на умения, необходими за конструктивно решаване на познавателни и практически проблеми, умения за работа в екип, за търсене и представяне на информация, целенасочено извършване на дейност и създаване на собствен продукт. Поставянето им в ролята на изследователи и ангажирането им с конкретна практическа ситуация стимулира у тях не само задълбочен интерес, но и трайното им приобщаване към проблеми на заобикалящата ги природна и социална среда. У тях се изграждат и развиват не само познавателни и практически, но и организаторски, социални и делови умения и качества, които са безусловно необходими на съвременната личност. Моделът на проектно-базираното обучение по Гражданско образованиесе характеризира като среда, активираща учението, тъй като:
- е центриран върху учението, а не върху преподаването;
- предполага дискусии и преговори относно истинността и полезността на индивидуалните идеи – учениците самостоятелно планират, проектират и осъществяват своите идеи;
- включва множество информационни ресурси, чийто подбор, преструктуриране и използване се осъществяват от учениците;
- осигурява възможност за личностна изява в зависимост от знанията, уменията и компетентностите;
- стимулира сътрудничеството и толерантността към позициите на другите;
- осигурява условия за индивидуалните знания, а не за копиране;
- учениците създават артефакти и са в състояние да защитят предназначението и смисъла им.
Иновацията развива ключови компетентности, които са заложени в Европейската референтна рамка:
езикова грамотност, комуникативна компетентност, дигитална компетентност; личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за учене, гражданска компетентност; предприемаческа компетентност; компетентност за културна осведоменост и изява.
Прилагане на компетентностния подход в работата :
интегрирано междупредметно взаимодействие, практическа насоченост на обучението, ориентация към резултати, прилагане на иновативни подходи и практики в процеса на преподаване и учене.
Описание:
Конструктивното и личностно ориентирано приложение на елементи от проектния метод и интердисциплинарно ориентираното обучение, основани на специфичната среда на ФУЧ и тематично обединени от проблематиката на гражданското образование в началното училище.
Чрез проектното обучение по Гражданско образование учениците се учат да търсят информация от различни източници, осмислят и преструктурират тази информация и я прилагат при създаване на готови творчески продукти. Най-често практикуваните дейности в хода на работата по проект са: наблюдение, посещение, проучване, събиране, подбор и регистриране на данни, провеждане на срещи и разговори с експерти по темата, визуализиране и изработване на модели и продукти. Представянето на проекта се осъществява чрез различни форми и средства в зависимост от продуктите и артефактите, създадени от учениците - изложби, постери, карти, интервюта, състезания и олимпиади Работата по проект е насочена към осигуряване на по–висока познавателна активност и мотивация на учениците. Тя е в унисон с изискването на новото общество да се научим да живеем заедно, развивайки разбиране за другите, взаимно познание при съвместното общуване, гражданска и личностна отговорност. Ефективното, практически целесъобразно, полезно и приложимо осъществяване на проектна работа в училищната практика изисква както преценка на дидактическата целесъобразност, така и последователно въвеждане на учениците в организацията и дейностите за нейната реализация.За тази цел са изготвени учебни програми. Интегрират се знания от различни учебни предмети. В технологично отношение проектът осигурява необходими и достатъчни условия за това всички ученици да могат да покрият съответните образователни стандарти по Гражданско образование.Компетентностният подход дава предимство на творческия урок, който предлага разнообразни и продуктивни дейности при ефективно управление на времето и подходящи образователни ресурси. Друг важен аспект на работата по проект са мощните средства, които тя дава за развитие и усъвършенстване на системата за проверка, оценка и самооценка на работата и знанията на учениците. Един от начините за оценяване, който прилагаме в настоящата иновативна практика е самооценяването и екипна оценка от съучениците на база доказателства /критерии и показатели/ за нивото на придобитите знания и умения и интерпретирането на тези знания и умения в практическа работа. Неговата цел е да позволи на ученика да поема повече отговорност относно обучението си, като рефлектира върху собствения си прогрес и получава отзиви от своите връстници. Това е изключително силно средство за оценка и се прилага с повече концентрация върху развитието на ученика и разбирането му за настоящото ниво, отколкото върху крайната оценка. След самооценяването и екипната оценка учителят обобщава резултатите и ги съпоставя със своята оценка.
Оценяването с качествени оценки се извършва според критериите и показателите към тях, съотнесени към оценъчната скала. Крайната оценка е средно аритметично от събраните оценки по отделните критерии. Степента на формиране на правилна самооценка и екипна оценка се измерва при съпоставянето на оценките на ученика с тези на учителя. Чрез създадения инструментариум /критерии и показатели/ учениците се учат да оценяват собствените познавателни компетенции и екипно поведение. Въвеждането на иновацията цели да провокира интереса и на родителите като очакваме те да се включат активно с мнения, идеи и предложения. Считаме, че проектът е изпълнен успешно при разширяване на иновацията чрез включване всяка следваща учебна година на други иновации, учители и ученици.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.